هفتاد درصد جوانان آمریکا حاضرند به یک سوسیالیست رای دهند

خبر

سوسیالیسم در آمریکا ‎

تحقیقات سالانه یک انجمن ضد کمونیستی در آمریکا، حاکی از نفوذ و گسترش جدید یک ایده سیاسی است که درگذشته در کشور «پادشاهی سرمایه‌داری»، منفور بوده است.
گردانندگان این انجمن می خواستند با نزدیک شدن به جشن سی‌امین سالگرد سقوط دیوار برلین، حرکت خوبی انجام دهند. اما آن‌ها بر خلاف انتظار بار دیگر نتیجه عکس را در تحقیات خود جمع آوری کردند. انجمن ضد کمونیستی «بنیاد یادبود قربانیان ضد کمونیسم»، نظرسنجی سالانه خود را منتشر کرد و نتایج آن هر سال کمی نومیدانه‌تر برای انجمن است. به نظر می‌رسید که دو سال پیش، نسلی که بین سال‌های ۱۹۸۱ و ۱۹۹۶ در ایالات متحده به دنیا آمدند، از کلمه «سوسیالیسم» برداشت مثبت تر از «سرمایه‌داری» داشتند. نظرسنجی سال گذشته حاکی از آن بود که ۴۶٪ از همین نسل اظهار داشتند که ترجیح می‌دهند در یک جامعه «سوسیالیستی» زندگی کنند ، ۴۰٪ در یک جامعه «سرمایه‌داری» و ۶٪ در یک جامعه «کمونیستی».

حال ببینیم نتایج نظر سنجی ۲۰۱۹ در برگیرنده چه پاسخی است؟ تعداد عناصر موجود در پاسخ‌ها احتمالاً می‌توانند موجب زخم معده سیاسی سفارش‌دهندگان این نظرسنجی شوند. ۷۰ درصد متولدین دهه‌های فوق می‌گویند که آماده رای دادن به یک کاندیدای سوسیالیست هستند. یعنی ۱۰ درصد افزایش در یک سال. از نظر عددی، این پتانسیل یعنی ۵۰ میلیون رأی دهنده. این یک خبر خوب برای برنی سندرز است که همایش انتخاباتی خود را با گفتمان اساسی در مورد «سوسیالیسم دموکراتیک» آغاز کرد. به عنوان مثال، تقریبا نیمی از افراد زیر ۴۵ سال فکر می‌کنند که تحصیلات دانشگاهی باید کاملاً رایگان باشد، پیشنهاد مهم کمپین حزب دموکرات در سال ۲۰۱۶. یک پنجم افراد زیر ۳۵ سال موافق لغو مالکیت خصوصی هستند. قدر مسلم این میزان هنوز برای ارائه یک پیشنهاد سیاسی معتبر بسیار اندک است، اما با این وجود ۱٪ افراد بیش از ۶۵ سال طرفدار لغو مالکیت خصوصی هستند، این قابل توجه است. در باره «کمونیسم»، ۳۶ درصد از همان نسل دهه ۸۰ و ۹۰، ارزیابی مثبتی به «کمونیسم» داشتند. این نشان دهنده ۸ درصد رشد نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد.

سرانجام اینکه در این نظر سنجی، ۲۷ درصد همه آمریکایی‌ها معتقدند که دونالد ترامپ تهدید اصلی برای صلح جهانی است. ۲۲ درصد کیم جونگ اون رهبر کره شمالی و ۱۵ درصد ولادیمیر پوتین را تهدید اصلی برای صلح در جهان دانسته‌اند.

ماریون اسمیت، مدیر این انجمن می گوید: «فراموشی تاریخی در مورد خطرات کمونیسم و سوسیالیسم در همه ابعاد آن فوق العاده آشکار شده است.» اما می‌توان نتیجه دیگری گرفت: جنگ سرد به ویژه در ذهن نسل‌های جدید به خوبی به پایان رسیده است.
کاستا گاوراس، سینماگر فرانسوی یونانی تبار، در توئیت خود نسبت باین مقاله می نویسد:

وقتی جوانان آمریکایی، آمریکای خود را کشف می کنند.
این نظرسنجی چه چیزی را به ما می گوید … آمریکایی هایی جوانی که من وقتی به آنجا برای ارائه فیلم هایم می‌روم، در محافل دانشگاهی با آنها ملاقات می‌کنم، درباره نقش کشورشان در آمریکای لاتین و سایر نقاط جهان اطلاعات زیادی ندارند. آنها هنوز فکر می‌کنند که آمریکا برای نجات دموکراسی و رهایی کشورها از بدبختی در همه جا حضور دارد. ترس از کمونیسم، از سوسیالیسم، روز به روز بیش از پیش کاهش می‌یابد. جنگ سرد به گذشته تعلق دارد. و نسل جدید چیز دیگری کشف می‌کند: او ترامپ را کشف می‌کند، او کشف می‌کند که در جای دیگر بیمه اجتماعی وجود دارد. در فرانسه تحصیلات رایگان است در حالی که آن‌ها مجبورند برای پرداخت هزینه تحصیلات خود قرض بگیرند و تقریباً در تمام زندگی خود قروض خود را بپردازند.

روزنامه ی اومانیته – ۶ نوامبر ۲۰۱۹ – برگردان: حسن نادری


ارسال نقد

نظر شما