قمار هسته‌ای جدید جمهوری اسلامی، جنبش توده‌ها را هدف گرفته است!

ایران خبر

با صدور حکم شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه جمهوری اسلامی، شاهد تکوین یک بحران هسته‌ای جدید هستیم. حال باید در انتظار دور باطل جدیدی از مذاکرات و تهدیدها، رجزخوانی‌ها و تحریم‌ها و در نهایت سرکشیدن جام زهری دیگر را ازسوی «رهبر» بود، سیاستی بحران ‌آفرین که بدون شک عواقب زیانبار و خانمان ‌برانداز آن همچون گذشته بر دوش مردم کشورمان سنگینی خواهد کرد.

از جمله این عواقب می‌توان به سقوط آزاد ارز ایران در برابر دلار که به ‌دنبال اعلام حکم شورای حکام آغاز شد اشاره کرد. تردیدی نیست که اینبار هم سوداگران بازار ارز و آن ‌دسته از نزدیکان حاکمیت که به ارزهای دولتی دسترسی دارند فرصت می‌یابند که سودهای نجومی کسب کنند، در همین حال دولت نیز چه‌ بسا قادر شود که با فروش بخشی از ذخیره‌های ارزی خود اندکی از کسری بودجه خود را تأمین کند. در این میان اما این اکثریت عظیم مردم هستند که پیامدهای این مسئله یعنی افزایش قیمت‌ها و کاهش شدید قدرت خرید را متحمل خواهند شد.

و این تازه آغاز کار است. تداوم سیاست قمار هسته‌ای ازسوی حاکمان ایران، در عمل فرصتی برای دولت‌ ترامپ فراهم خواهد کرد تا سیاست فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی را با سهولت بیشتری دنبال کند و در این مسیر دور جدیدی از تحریم‌های خانمان‌ سوز علیه مردم کشورمان را براه اندازد.

هرچند در این مرحله، روسیه و چین به قطعنامه «شورای حکام» رأی مخالف دادند اما همزمان باید خاطرنشان کرد که ائتلاف‌های این دولت‌ها با ایران هیچگاه پایدار نبوده و بسته به منافع استراتژیک و مقطعی آنها دستخوش تغییر می‌شوند. همین واقعیت در مورد سه دولت بریتانیا، فرانسه و آلمان، یعنی پیشنهاد کنندگان قطعنامه صدق می‌کند.
به‌عبارت دیگر جمهوری اسلامی در صحنه بین‌المللی متحد پایداری نداشته و ندارد و تداوم سیاست‌های کنونی این رژیم، تنها و تنها به انزوای بیشتر آن منجر شده، سیاست‌ دولت ترامپ در مسیر جلب سایر قدرت‌های جهانی برای فشار حداکثری بر ایران را سهولت خواهد بخشید.

در شرایطی که توده‌های کشورمان با عمیق‌ترین بحران اقتصادی دست‌ به ‌گریبان هستند، درحالیکه بحران کرونا و پیامدهای فاجعه ‌بار آن دائماً بر وخامت این وضعیت می‌افزاید، و در شرایطی که رژیم جمهوری اسلامی نه توان و نه تمایلی برای رفع یا حتی تعدیل تبعات بحران را ندارد، دست زدن به قمار هسته‌ای جدید، نتیجه دیگری جز گسترش دامنه فاجعه موجود اقتصادی برای کارگران و زحمتکشان ایران نخواهد داشت.

می‌توان انتظار داشت که در دوره پیش رو جمهوری اسلامی بار دیگر با بهره‌گیری از «تحریم‌ها» و «دشمنی آمریکا»، تنور تبلیغاتی‌اش را برای مدتی و در میان بخشی از صدقه ‌بگیران خود گرم کند و درعین حال، در صورت نیاز، با استفاده از این مسئله و در راستای سیاست یک‌ دست‌سازی حاکمیت، پاک‌سازی‌های درونی را با سهولت بیشتری به‌ پیش ببرد. تردیدی نیست که جمهوری اسلامی و دستگاه سرکوب آن در سایه دور جدید تحریم‌ها و دشمنی‌های آمریکا هم، با انتصاب هر صدای مخالفی به طرفداران ترامپ در اپوزیسیون، دامنه سرکوب مخالفان و معترضین را گسترش بیشتری داده، تلاش کند تا به این شکل به مقابله با جنبشی برخیزد که از همین امروز طلیعه‌های آن در اعتصابات و اعتراضات غرورآفرین کارگران کشورمان نمایان است.

رهبران جمهوری اسلامی شاید با حساب باز کردن بر روی احتمال شکست ترامپ در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا، تصور می‌کنند که می‌توانند چند ماه آینده را صرف بازی قمار هسته‌ای کند، بی‌آنکه مجبور به تحمل هزینه چندانی شوند. به بیان دیگر، از «فواید» بحران جدید خارجی، در داخل کشور و علیه جنبش اعتراضی مردم و رقبای خود، و همچنین برای سوداندوزی خودی‌ها، بهره‌برداری کنند و در نهایت و در صورت لزوم، با روی کار آمدن دولت دمکرات در آمریکا، با سرکشیدن جام زهر دیگری، مذاکره برای برجام دیگری را در دستور کار خود قرار دهند.

اما از همین حالا روشن است که این قمار، بازی با برگ‌های بازنده است. هیچ‌یک از محاسبات حاکمان اسلامی بر روی واقعیت استوار نیست. نه شرکای برجام شرکایی قابل اتکا هستند و نه انتخابات آمریکا حتی با روی کار آمدن جو بایدن و دمکرات‌ها لزوماً به نتایج دلخواه ولی‌فقیه خواهد انجامید.

در این میان تنها یک واقعیت تلخ و غیرقابل انکار در برابر ما عرض اندام می‌کند و آن نتایج فاجعه‌بار قمار هسته‌ای رژیم برای اکثریت مردم کشورمان می‌باشد. قماری که با تحمیل دور جدیدی از تحریم‌های مهلک بر گرده مردم، فلاکت بیش‌از پیش اقتصادی آنها را رقم زده و سد امنیتی دیگری در برابر جنبش‌ توده‌ها در مسیر رسیدن به آزادی، دمکراسی و عدالت اجتماعی ایجاد خواهد کرد.

ازاینرو جنبش توده‌های آزادیخواه و عدالت‌طلب ایران با اتکا بر قدرت و استقلال خود، با مرزبندی روشن علیه ائتلاف منفی جمهوری اسلامی و امپریالیسم آمریکا، مبارزه برای دستیابی به اهداف و آرمان‌های خود، برای آزادی، دمکراسی و عدالت اجتماعی را به‌ پیش خواهند برد.


ارسال نقد

نظر شما