رژیم، زیر ضربات خرد کننده اعتصابات و اعتراضات کارگری

ایران خبر

علیرغم وجود ویروس کرونا ،رژیم ملاها زیر ضربات خرد کننده اعتصابات و اعتراضات کارگری است.

موج اعتراضات و اعتصابات کارگری در ضنایع نفت، برق، راه آهن و بهداشت ایران و اعتراضات سراسری بازنشستگان ادامه دارد.

همزمان با تجمع کارگران شرکت نفت ایران در اعتراض به وضعیت قراردادی در تهران، گزارش‌هایی از اعتراضات و اعتصابات کارگری در صنایع برق، راه‌آهن و همچنین حوزه بهداشت کشور منتشر شده است.

خبرگزاری دولتی ایلنا گزارش داد روز سه‌شنبه ۱۹ اسفند نیروهای قرارداد موقت وزارت نفت از سراسر کشور با تشکیل تجمعی مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی خواستار تبدیل وضعیت استخدامی خود شدند.

حاضران در این تجمع در زمینه تبعیض در ارائه مزایای رفاهی نیز اعتراض کرده و بر همسان‌سازی حقوق تاکید کردند. روز دوشنبه هم تصاویری از تجمع کارگران شرکت نفت در ماهشهر و در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق معوقه و اجرای قانون طبقه‌بندی مشاغل منتشر شده بود. پایگاه خبری «برق‌نیوز» هم گزارش داده چند صد نفر از کارکنان شرکت‌های توزیع برق سراسر کشور اقدام به برگزاری تجمع مقابل مجلس کرده‌اند.
معترضان خواستار حذف آزمون تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی،‌ همسان‌سازی حقوق و مزایا و حذف شرکت‌های واسطه از تامین نیرو شده‌اند.

برق‌نیوز نوشته است: ده‌ها هزار نفر از کارکنان و نیروهای فعلی صنعت برق استخدام رسمی دولت نیستند.

در سوی دیگر پایتخت نیز شماری از کارگران مجموعه هتل «لاله» در اعتراض به عدم تحقق مطالبات صنفی خود در محوطه این هتل تجمع کرده و خواستار دریافت مطالبات کامل سنواتی شدند. گزارش‌هایی هم از تجمع‌های پراکنده دیگر در سراسر کشور منتشر شده است.

در کرج کارکنان بیمارستان «امام علی» در اعتراض به شرایط نامناسب کاری و پرداخت نشدن معوقات مزدی خود دست به اعتراض زده‌اند. بر اساس گزارش پایگاه خبری هرانا در همین شهرستان،‌ کارگران نگهداری از خطوط راه‌آهن در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی و بیمه‌ای از سوی شرکت پیمانکار تجمع برگزار کردند.

در اراک، استان مرکزی،‌ هم ایلنا خبر از اعتراض کارگران راه‌آهن در مخالفت با عملکرد بخش خصوصی و همچنین در راستای مشخص شدن وضعیت مطالبات معوق خود شده‌اند. کارگران به ایلنا گفته‌اند که در محل کار خود حاضر می‌شوند، اما کار نمی‌کنند. در آستانه پایان سال،‌ شمار تجمعات اعتراضی و اعتصابات کارگری در شهرهای مختلف ایران افزایش یافته است.

بازنشستگان تامین اجتماعی نیز از جمله اقشاری هستند که به صورت مرتب هر هفته تجمع‌های سراسری در اعتراض به پائین بودن مستمری و عدم هم خوانی آن با خط فقر و سطح معیشت برگزار میکنند.

پیروز باد مبارزات کارگران و زحمتکشان ایران
پیش به سوی اعتصابات عمومی و سراسری
چاره رنجبران وحدت و تشکیلات است


ارسال نقد

نظر شما