تیغ برهنه بر فراز سر مشعل داران آزادی و برابری

ایران نقد

روز شنبه دوازدهم مردادماه ۱۳۹۸، فعالان کارگری و مدافعان حقوق فرودستان جامعه را به محاکمه می کشند. در این روز دادگاه اسماعیل بخشی ،‌ سپیده قلیان، علی نجاتی، امیرحسین محمدی‌فرد، ساناز اللهیاری، ‌امیر امیرقلی و عسل محمدی‌ برگزارمی شود؛ دادگاه کسانی که در چند ماه گذشته زیر سنگین ترین فشارهای بازجوئی بوده اند و تلاش بازجویان و مقامات امنیتی بر این استوار بوده تا اراده آنها را در هم بکشند و به کارگران، زحمتکشان و تمامی آنهائی که از حقوق خود دفاع می کنند، نشان دهند که فریاد دادخواهی در نظام تاریکی و بی حقی ، مجاز نیست و جرمی نابخشودنی محسوب می شود.
اما تیغ سرکوب بازجویان و مقامات امنیتی و سیاسی حاکمیت اسلامی تنها سینه مبارزان حقوق کارگران هفت تپه و فولاد و دانشجویان مدافع آنها را هدف نگرفته؛ معلمان روشن اندیش و مدافع حقوق دانش آموزان نیز در نوک پیکان این سرکوب سازمانیافته و هدفمند قرار دارند. احضار و دادگاهی کردن و بریدن زندان و دادن حبس های طولانی برای معلمانی هم چون فلاحی از تهران، سلامی از ساری، دکتر آریا نوری از زاهدان، هوشنگ کوشکی از معمولان، نجف آبادی از نجف آباد، بهنام نژاد و بانوان دلاور زیرک وسهیلا زال بیگی از استان قزوین، حمید رحمتی ازشهرضا واقایان روزیخواه و دکتر حاجی ازجلفای آذربایجان و حسین رضایی از بوشهر و شاه محمدی از دیواندره (که به ترتیب به زندان های ۶ و۳سال محکوم شده بودند)، اصغر امیر زادگان از فیروزآباد و آقایان قربانی و محمد صادق وفایی در دادگاه انقلاب ساری بیانگر این موج سرکوب است. فراموش نکنیم که معلمان شجاع محمود بهشتی، اسماعیل عبدی، محمد حبیبی، عبدالرضا قنبری، روح الله مردانی و محمدعلی زحمتکش نیز از جمله معلمان دلسوزی هستند که در زندان های رجایی شهر، اوین و َشیراز زندانی هستند.
جلادان و سرکوبگران جمهوری اسلامی هم چنین فعالان جنبش زنان و مدافعان برابر حقوقی زنان و مردان و مدافعان تهیدستان و لگدمال شدگان جامعه در میان زنان جوان و شجاع کشورمان را نیز در نوک پیکان حملات سرکوبگرانه و بشدت هدفمند قرار داده اند. زندانی کردن لیلا حسین زاده در کنار زندانیان سیاسی همچون مرضه امیری، ندا ناجی، عاطفه رنگریز و آنیشا اسداللهی از عزم سرکوبگران برای خفه کردن فریاد آزادی خواهان و عدالت طلبان خبر می دهد هم چنان که شاهد دستگیری و یا آزادی با وثیقه های سنگین برای اکرم نصیریان از گروه همیاری با سیل‌زدگان، ناهید شقاقی، مریم محمدی و اسرین درکاله از اعضای «ندای زنان ایران» یا شهین خاکپور، فعال مدنی در شیراز هستیم . هم زمان خبر می رسد که یاسمن آریانی، منیره عربشاهی و مژگان کشاورز، فعالان مدنی در زندان قرچک ورامین، توسط دادگاه انقلاب تهران مجموعا به ۵۵ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده اند.
زندان های طویل المدت برای بکتاش آبتین، کیوان باژن و رضا خندان(مهابادی) از اعضای «کانون نویسندگان ایران» هم نشان می دهد که هر نوع تلاش و مبارزه برای آزادی بیان نیز با مشت آهنین حاکمیت روبرو می شود؛ همانگونه که گرامیداشت سالگرد شاعر بزرگ و رزمنده کشورمان ، احمد شاملو را نیز تاب نمی آورند و از جاذبه هنری و گسترش اندیشه های درخشان او بشدت هراسانند.

حاکمیت اسلامی و بویژه قدرت مسلط رژیم که زمین زیر پای خود را لرزان می بیند و از شورش پائینی های جامعه به شدت هراسان شده، تلاش دارد با سوءاستفاده از فضای جنگی که در خلیج فارس ایجاد شده، سرکوب فعالان سیاسی و مدنی را تشدید کند. سیاست سرکوب هدفمند و به شدت متمرکز بر «کادرزنی» و «سرزنی» فعالان و سازمانگران، نشاندهنده وحشت رژیم از جنبش اعماق جامعه می باشد. حاکمان اسلامی خطر را نه در خارج و نه در قدرت های جهانی و منطقه ای بلکه در درون کشور احساس می کنند و از این رو راه سرکوب وحشیانه را در پیش گرفته اند. در کنار این سرکوب، آنها ریاکارانه و رذیلانه بر طبل مستعضف پناهی می کوبند؛ تغییر و تحول در بنیاد مستضعفان و کمیته امداد و تلاش برای سازماندهی نمایشی هرچه گسترده تر بسته های حمایتی و تظاهر به مبارزه با فساد اقتصادی و تسویه حساب های جناحی نیز بازوهای دیگر حاکمان فاسد و بیرحم برای فریب مردم و جلوگیری از رشد آگاهی کارگران و زحمتکشان جامعه است. تاکید و پای فشردن فعالان مدنی و سیاسی بر خواست های به حقی همچون آموزش رایگان، بهداشت رایگان، بیمه های کارآمد و جامع، مبارزه جدی برای تامین اجتماعی همگانی، مبارزه با خصوصی سازی های ویرانگر و تلاش برای شرکت کارگران در اداره واحدهای تولیدی و خدماتی، مبارزه برای برابر حقوقی زنان و مردان و مقابله با هر نوع تبعیض ملی، جنسیتی، فرهنگی، مذهبی و دفاع قاطع و بی حصر و استثناء از آزادی بیان و از حق دانستن مردم، آنچنان در حال گسترش است که هراس تاریک اندیشان و واپسگرایان استبداد اسلامی را صد چندان کرده است. و همین ریشه موج جدید و گسترده سرکوب کنونی است
تمام حامیان قسم خورده زحمتکشان وآزادی خواهان، حمایت کامل و همه جانبه خود را از مبارزان جان بر کف و شجاع و بویژه زندانیان سیاسی در بند مدافع حقوق قرودستان جامعه اعلام می کند و در برابر فداکاری های آنان سر تعظیم فرود می آورد. ما خشم و نفرت بر حق مردم از سرکوبگران ددمنش را پاس می داریم و از همه آزادی خواهان و برابری طلبان تقاضا داریم از هر طریقی که می توانند صدای آنهائی باشند که تلاش کرده اند صدای بی صدایان باشند در حالی که تیغ برهنه سرکوبگران بر بالای سرشان آویزان است. همبستگی های درخشان با این عزیزان و خانواده های شان را پاس می داریم و به تمامی آنها که در شکستن این موج سهمگین سرکوب یاری می رسانند، درود می فرستیم و دستان شان را به گرمی می فشاریم.


ارسال نقد

نظر شما