تجمعات فرهنگیان و بازنشستگان؛ اعتصاب کارگران نفت

ایران خبر

برگرفته از اخبار روز

امروز نقاط مختلف ایران شاهد تجمعات اعتراضی و اعتصاب کارگران بود. در این خصوص می توان به اعتصاب کارگران ارکان ثالث در پالایشگاه فجر, اعتصاب کارگران پروژه ای در شرکت استیم در سایت یک پتروشیمی بوشهر, همچنین تجمعات اعتراضی معلمان بازنشسته و کارنامه سبزها برای یازدهمین روز متوالی و تجمع اعتراضی معلمان در تهران , خوزستان و لرستان اشاره کرد.

طی روزهای اخیر به دنبال بالاگرفتن اعتراضات معلمان و عدم توجه دولت و مجلس به حقوق قانونی و صنفی فرهنگیان, گروه‌های فعال تلگرامی به صورت جمعی برای امروز سه شنبه اعلام تجمع کرده بودند. در این راستا امروز تهران, اهواز و خرم آباد شاهد تجمع جمع کثیری از فرهنگیان بود. معلمان در اعتراض به عدم اجرای رتبه‌بندی کامل مطابق با ۸۰ درصد حقوق هیأت علمی، دست به تجمع زدند. تجمع معلمان در تهران مقابل مجلس اسلامی و در شهرهای اهواز و خرم آباد مقابل اداره کل آموزش و پرورش صورت گرفت.

تجمع کنندگان در تجمع اعتراضی خود شعار هایی از جمله معلم بیدار است از وعده ها بیزار است, اجرای رتبه بندی حق مسلم ماست, معلم میمیرد تبعیض نمی پذیرد سر دادند.

کارنامه سبزها نیز برای یازدهمین روز متوالی، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، در مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش واقع در تهران، دست به تجمع اعتراضی زدند.

کارنامه سبزها نفرات اول تا سوم پذیرفته شده آزمون استخدامی ماده ۲۸ هستند که به گفته این شهروندان آموزش و پرورش علیرغم کمبود نیروی شدید، از جذب آن‌ها سرباز زده و همچنان از نیروهای بازنشسته استفاده می کند.

جمع‌هایی از این تجمع‌کنندگان که از شهرهای مختلف کشور به تهران آمده‌اند تحصن‌های شبانه نیز دارند و طول شب را نیز در همان محل مقابل وزارتخانه سپری می‌کنند.

این تجمع کنندگان خواهان استخدام در آموزش و پرورش هستند.

کارنامه سبزها در اعتراض به عدم تحقق‌ مطالبات‌شان از سال گذشته تاکنون تجمع‌های اعتراضی متعددی را برگزار کرده‌اند اما تاکنون به مشکلات‌شان رسیدگی نشده است.

معلمان بازنشسته سال ۹۹ نیز امروز مقابل مجلس در اعتراض به عدم پرداخت پاداش, همزمان با معلمان شاغل مقابل مجلس دست به تجمع زدند.

معلمان بازنشسته سال ۹۹ خواهان پرداخت پاداش بازنشستگی خود هستند که تاکنون پرداخت نشده است.

امروز شماری از معلمان نهضت سواد آموزی نیز به منظور بیان مطالبات خود در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

امروز بخش صنعت نفت کشور نیز شاهد دو اعتصاب کارگران ارکان ثالث در پالایشگاه فجر و کارگران پروژه ای در شرکت استیم در سایت یک پتروشیمی بوشهر بود. در خصوص این دو اعتصاب شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت طی دو اطلاعیه گزارشی از این دو اعتصاب را منتشر کرد که در زیر عینا می آید:

اعتصاب کارگران ارکان ثالث در پالایشگاه فجر


روز سه‌شنبه ۲۳ شهریورماه کاگران ارکان ثالث در شیفت صبح پالایشگاه فجر جم در اعتراض به تعرضات هر روزه به زندگی و معیشتشان از جمله عدم پرداخت مطالبات بک پی یکسان با دیگر شرکت های گازی و نفتی همجوار و حذف اضافه کاری غیر موظفی دست از کار کشیده و مقابل درب پالایشگاه تجمع کردند. این تجمع از ساعت ۶:۴۵ صبح آغاز و تا ساعت ۱۰:۳۰ ادامه داشت و از آنجا که هیچیک از مسئولین حاضر به پاسخگویی نشدند، کارگران پالایشگاه را ترک و به خانه هایشان رفتند و بر ادامه اعتراض تاکید نمودند. در نتیجه اعتصاب این کارگران واحد حمل و نقل نیز به صورت نیمه تعطیل و همچنین رستوران پالایشگاه تعطیل شد. همچنین حاضر نشدن نیروهای شیفتی صبح باعث شد تا نیروهای شیفت شب‌کار در سر شیفت بمانند. هم اکنون اعتراضات در میان بخش های مختلف همکاران ما در نفت گسترده است. چپاولگری های پیمانکاران و کارفرمایان و باز گذاشته شدن دست آنها به هر گونه زورگویی در پناه قوانین مناطق ویژه اقتصادی و تعرضات هر روزه به زندگی و معیشت ما در فضایی امنیتی موضوعات اصلی اعتراضات کارگران در بخش های مختلف نفتی است.

اعتصاب همکاران پروژه ای ما در شرکت استیم در سایت یک پتروشیمی بوشهر

به گزارش شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت روز ۲۲ شهریور ۸۰ کارگر پروژه‌ای از مشاغل جوشکار، فیتر، سیویل، داربست‌بند، نصاب، قالب‌بند و بتون‌ریز در شرکت استیم شاغل در سایت یک پتروشیمی بوشهر در اعتراض به عدم تحقق وعده‌های پیمانکار دست به اعتصاب زدند . کارگران خواهان افزایش دستمزد و تغییر نوبت کاری به ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت و اجرای وعده های پیمانکار هستند. بخشی از کارگران اعتصابی با تحمیل عقب نشینی هایی به پیمانکاران سر کار باز گشته اند و وقتی با خلف وعده ها روبرو میشوند دوباره به اعتصاب بر میگردند. به این ترتیب کارگران اعتصابی نفت از مطالبات خود کوتاه نمی آیند و بالاترین سطح توافقات با پیمانکاران مبنای مطالبه گری کارگران برای بازگشت به کار است.


ارسال نقد

نظر شما