بیانیه ۴۵۰ نفر از معلمان شاغل و بازنشسته سراسر ایران

ایران خبر

در ارتباط با حوادث اخیر کشور

با درود به روان پاک جانباختگان مظلوم و بی گناه و عرض تسلیت به فرزندان، مادران و پدران داغدار این عزیزان ما جمعی از فرهنگیان ایران مراتب همدردی خود را با شما و همچنین خانواده های مجروحین و زندانیان اعلام میداریم و براین باوریم عزیزانی که در طی حوادث اخیر جان خود را از دست داده یا راهی زندان و بیمارستان شده اند مورد ظلم و ستم قرارگرفته و به هیچ وجه مستحق آنچه حکومت بر آنها روا داشت نبودند. دادخواهی اگر چه مرهم زخمی عمیقی که بر دل شما نشانده اند نیست ولی ما آنرا حق مسلم و قانونی شما میدانیم و از شما برای اعاده حق خود و عزیزانتان حمایت میکنیم و با شما عهد می بندیم که مسیر اصلاح و تحول خواهی را تا جایی ادامه دهیم که گمان مبرید خون به ناحق ریخته عزیزانتان و هزینه های سنگینی که همه ملت به اشکال مختلف در این راه متحمل شده اند بی نتیجه مانده است.

حاکمیت نیز باید بداند اعتراضات به حق مردم در هفته آخر آبان ماه اگرچه با خبر گران شدن بنزین آغاز گردید اما از شعارهای سرداده شده میتوان فهمید که ریشه آن در ناراحتی انباشته شده از فساد سازمان یافته در حاکمیت، تبعیض و بی عدالتی، بی توجهی به مردم در تصمیم گیری ها و سیاست گذاریهای کلان چه در عرصه داخلی و چه خارجی، سلب آزادی های مدنی و سرکوب هر نوع اعتراض آرام و مسالمت آمیز در ۴۰ سال گذشته بوده است. متاسفانه این مرتبه نیروهای نظامی و امنیتی به فرمان شما سخت تر و شدیدتر از دفعات پیشین به سرکوب و کشتار مردم پرداختند.و شما به دروغ مدعی شدید که برای مردم حق اعتراض قائل هستید درحالیکه آرام ترین، مدنی ترین و مسالمت جویانه ترین اعتراضات در بیست سال گذشته اعتراضات صنفی معلمان بوده است که برخلاف ادعای دروغین و فریبکارانه شما در قائل بودن حق اعتراض برای مردم در هر نوبت با تهدید، پرونده سازی، زندان، اخراج و تبعید تعداد کثیری از معلمان که هنوز برخی از آنها در زندان و تبعید به سر میبرند مواجه شدیم. شما برخلاف حق مصرح مردم در اصل ۲۷ قانون اساسی و برخلاف مدعای خودتان به هیچ وجه حق اعتراض ولو بصورت مسالمت آمیز برای مردم قائل نبوده و نیستید. چون هر زمان که اقشار مختلف جامعه مانند کارگران، رانندگان، کشاورزان، دانشجویان، زنان و حتی بازنشستگان زحمت کش و سالخورده حقوق خود را مطالبه کردند پاسخی به جز تهدید و ضرب و شتم و زندان نگرفتند. شما در حالیکه میدانید طبیعی ترین پاسخ انسان به ناکامی و سرخوردگی، خشونت و پرخاشگری است در تمامی این سال ها با سرکوب مطالبه گران و معترضان بر ناکامی وسرخوردگی مردم افزودید اما با این وجود همان مردم ناکام و سرخورده با نجابت و خویشتن داری صبوری کردند و خون دل خوردند و مشکلات را به جان خریدند و به امید اصلاح امور پای صندوق های رای رفتند و رای دادند و به انتظار بهبود نشستند تا اینکه این دفعه وقتی مشاهده کردند که حاکمیت یکپارچه و همسو به مشکلات آنها بی توجه است و حتی لازم ندانسته است که در این شرایط سخت و بحرانی تصمیمی که زندگی مردم به ویژه اقشار ضعیف جامعه را قطعا به مراتب سخت تر خواهد کرد با آنها در میان بگذارد و از آنها درخواست همراهی کند، کاسه صبرشان لبریز شد و در سراسر کشور برای اعتراض راهی خیابان ها شدند که متاسفانه با برخورد خشن و قهرآمیز ماموران نظامی و امنیتی در بدترین و غیرانسانی ترین شکل ممکن یعنی شلیک مستقیم گلوله بر روی مردم روبرو شدند. آنهم با این توجیه که عده ای آشوبگر در میان مردم سلاح همراه داشتند. آیا گمان می کنید مردم خواهند پذیرفت صدها نوجوان و جوانی که تیر بر قلب و مغزشان نشاندید اسلحه به دست داشتند؟

ما اعمال هر نوع خشونت و بویژه کشتار معترضین بی دفاع را محکوم کرده و خواهان معرفی و مجازات مسئولین مستقیم این اتفاقات تلخ و پرداخت حقوق قانونی افراد و خانواده هایی که در این جریان متحمل هر نوع هزینه و آسیب شده اند و همچنین آزادی بدون قید و شرط بازداشت شدگان حوادث اخیر بدون پرونده سازی و اجرای پروژه اعتراف گیری و تواب سازی هستیم. و به شما هشدار میدهیم که اگر از آنچه بر پیشینیان شما رفت عبرت نگیرید و تصور کنید که میتوانید برخلاف خواست و اراده مردم با استبداد و خودکامگی و با تکیه بر توان سرکوب بر مردم حکومت کنید سرنوشتی بهتر از آنان در انتظارتان نخواهد بود.

در پایان به مردم عزیز میهن مان عرض میکنیم که ما فرهنگیان ضمن همدلی و هم نظری با شما در ضرورت تغییرات اساسی و تحول بنیادین در وضع موجود برای برخورداری از رفاه، عدالت و آزادی بر این باوریم که توسل به خشونت برای دستیابی به مطالبات، رفع مشکلات و حتی تغییر و تحول در نظام سیاسی نه تنها راهگشا و مشکل گشا نیست که با تیره و تار ساختن شرایط از هر جهت مسیر تحول خواهی را ناهموارتر از آنچه هست می سازد و حتی بر فرض دستیابی اولیه به هدف قطعا به بازتولید چرخه خشونت و سرکوب و استبداد منجر خواهد شد و فردایی بدتر از امروز برای ایران ما رقم خواهد زد. ما ایجاد تغییرات بنیادین در وضع موجود و دستیابی به وضعیت مطلوب را در گروی مطالبه گری آگاهانه، همدلانه و شجاعانه، از سوی تمامی اقشار و پایداری و پیگیری خستگی ناپذیر مطالبات با تکیه بر تمامی ظرفیت ها و روش های مدنی میدانیم.

رمز موفقیت ما در آگاهی، اراده، همدلی، اتحاد، شجاعت و خستگی ناپذیری است.

به امید ساختن و داشتن ایرانی آباد، آزاد و سرفراز


ارسال نقد

نظر شما