اجازه ندهیم هموطنان بلوچ‌مان احساس تنهائی کنند!

ایران خبر

روز دوشنبه چهارم اسفندماه سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در اقدامی جنایتکارانه جوانان بلوچ را که به بستن مرز “اسکان” در سراوان اعتراض داشتند به رگبار گلوله بستند. طبق گزارشات تاکنونی، ده نفر از این جوانان جان شان را از دست داده و تعداد زیادی زخمی شده اند. در اعتراض به این جنایت خونبار، مردم خشمگین سراوان به فرمانداری این شهر یورش بردند و مرکز سپاه پاسداران را به محاصره درآوردند. حاکمیت جمهوری اسلامی برای مقابله با خشم مردم، نیروهای سپاه “مرصاد” و نیروهای ویژه را از مرکز استان به سوی سراوان اعزام داشته است.

بستن مرزها، کندن خندق ها در مسیر مرز و جلوگیری از فعالیت سوختبرهای بلوچ که برای امرار معاش شان به خرید و فروش گازوئیل در دو سوی مرز مشغولند، بر اساس طرح “رزاق” صورت گرفته است. سپاه پاسداران با اجرای این طرح در همکاری با وزارت کشور و وزارت نفت، قصد دارد تجارت پرسود قاچاق سوخت در بیست کیلومتری مرز را راسآ بر عهده بگیرد. این طرح عملا بخش وسیعی از جوانان بیکار بلوچ که به سوختبری مشغولند را از تنها ممر معاش شان محروم ساخته است. در منطقه ای که بیکاری جوانان بالای ۵۰ درصد است، بستن تنها کوره راه تامین هزینه های زندگی، کارد به استخوان شان رسانده و به اعتراض واداشته است. اعتراضی که با گلوله های آتشین سپاه حاکمیت روبرو شده و جوی خون راه انداختند.

حاکمیت جمهوری اسلامی، به جای آن که راسآ قاچاق سوخت به آن سوی مرز را بر عهده بگیرد و راه تامین هزینه های زندگی مردم منطقه را به بهانه مبارزه با قاچاق سوخت مسدود سازد، می بایست پیش از آن چاره ای برای ایجاد شغل و کار برای جمعیت بیکار جوانان مناطق مرزی استان محروم بلوچستان می اندیشید. شعار مبارزه با قاچاق، شعار بی محتوائی است که دستگاه ولایت و ارگان های سرکوبش برای مقابله با سوختبران بلوچ و کولبران کرد در پیش گرفته اند. به گلوله بستن کولبران کرد و سوختبران بلوچ، جزئی از سیاست سرکوبگرانه ای است که توسط سپاه پاسداران در کردستان و بلوچستان به اجرا گذاشته شده است.

اردوی کار وزحمت، اقدام جنایت کارانه سپاه پاسداران در به گلوله بستن جوانان بلوچ را به شدت محکوم می کند. ما از همه مردم کشورمان تقاضا می کنیم در برابر شهادت جوانان بلوچ که برای تامین لقمه ای نان، جان دادند، سکوت نکنند. رسانه های حاکمیت و رسانه های مدافع استبداد دینی، تلاش می کنند اعتراض این مردم محروم را به بهانه مبارزه با قاچاق تخطئه کنند، نباید به آنها اجازه داد دست های خونین سپاه سرکوب را بشویند. ما از همه نیروهای مدافع آزادی، دمکراسی و برابری تقاضا داریم در برابر این جنایت چندش آور و دهشتناک سکوت نکنند. صدای اعتراض هموطنان محروم بلوچ مان در سراوان باشیم. همدردی مان با خانواده های عزیز از دست داده بلوچ سرزمین مان را به هر شکل ممکن به گوش شان برسانیم تا بدانند که در مبارزه و اعتراض علیه حاکمیت مستبد و خونریز استبداد دینی تنها نیستند. اجازه ندهیم هموطنان بلوچ مان احساس تنهائی کنند.


ارسال نقد

نظر شما