آبادان زیر آوار، مافیا بر اریکه‌ی قدرت

ایران خبر نقد

در باره مصبیت وارده بر مردم آبادان

در ظهر دوم خرداد ۱۴۰۱، یکی از برج های دوقلوی “متروپل” حسین عبدالباقی، مالک هُلدینگ عبدالباقی، “مدیر شایسته” ، “مدیر امنیت ساز”، فروریخت و جان ده ها تن را گرفت و باعث مصدومیت و زخمی شدن ده ها تن دیگر شد و بسیاری از خانواده ها و مردم آبادان و ایران را عزادار کرد. ساخت و ساز و اجازه فعالیت این برج در شرایطی داده شده که هنوز کار ساختمانی این برج به پایان نرسیده و پیش از این نیز از سوی نظام مهندسی کشور و تعدادی از روزنامه نگاران، ایرادات اساسی به پروسه ساخت و دریافت مجوز برای ادامه کار آن مطرح شده بود. اما حمایت حیدر عباس زاده فرمانده کل نیروی انتظامی استان، ارتباط او با سردار سعید محمد، با شریعتی استاندار سابق و شهرداران کنونی، سابق و اسبق آبادان، تمام موانع را از سر راه برداشته است. توجه به این نکته اهمیت دارد که خبرگزاری فارس این حادثه هولناک را نه در روز حادثه و نه در فردای آن برای تیتر اول خود مهم ندانسته، در حالی که خبرگزاری تسنیم و جوان از همان ابتدا، گزارش این فاجعه را در صدر اخبار خود جای داده اند. این نشان می دهد که حتی در سپاه نیز باندهای گوناگون، منافع ناهمسوئی را دنبال می کنند. خبر دستگیری مالک متروپل، حسین عبدالباقی، و شهرداران کنونی، سابق و اسبق و تنی چند از پرسنل شهرداری و ناظران، بعدا با پخش احتمالا دروغین مرگ حسین عبدالباقی در زیر آوار تکمیل شده که شائبه فراری دادن مالک متروپل را تقویت می کند.

آوار شدن متروپل بر سر مردم آبادان یک استثناء نیست. به اعتراف سازمان نظام مهندسی کشور بسیاری از ساخت و سازهای جدید در وضعیت مشابهی قرار دارند. هیچ توجهی به تذکرات مدام آنها نمی شود. باندهای مافیائی که پست های کلیدی در قدرت را قبضه کرده اند، بی اعتنا به تمام هشدارها و تذکرات، مجوزهای لازم برای اقدامات فراقانونی باندهای مافیائی متحد خود را صادر می کنند. این امر تنها به بخش ساخت و ساز اختصاص ندارد؛ دست کاری در واردات خودرو، تلفن های آیفون، و ده ها قلم از دیگر کالاها و ممنوعیت ورود بخشی از کالاها، همه و همه بر اساس تامین منافع و غارتگری های باندهای مافیائی انجام می گیرد. وقتی به یک باره سه میلیون تن آرد، یعنی بار۳۰۰ هزار کامیون ده تنی از کشور خارج می شود، می توان حدس زد چه دست هائی پشت ماجرا قرار دارد. بنابراین ریشه حوادث فاجعه باری همچون آوار شدن برج های متروپل بر سر مردم، را باید در قدرت باندهای مافیائی و “برادران قاچاقچی” دانست که ستون اصلی نظام ولایت فقیه را تشکیل می دهند.

بی اعتنائی مطلق باندهای مافیائی قدرت به قانون و زیر پاگذاشتن آن در همه عرصه ها، تنها مشکل اساسی کشور نیست. سرکوب خشن و سازمان‌یافتۀ آزادی بیان و قطع هر صدای نقادانه روزنامه نگاران، خبرنگاران و فعالان شبکه های اجتماعی، یکی دیگر از ملزومات فراهم کردن زمینه های غارت و چپاول لجام گسیخته است. وقتی خبرنگاری که یک سال پیش با سند و مدرک اثبات می کند که ساخت این برج بر اساس ضوابط قانونی انجام نمی گیرد، خود و خانواده اش مورد تهدید قرار می‌گیرند، می توان دریافت که چه دست هائی در پشت صحنه، از این بساز و بفروش ها سودهای کلان می برند و چه سبیل هائی چرب و چیل می شود.

بی اعتنائی به قانون و خفه کردن رسانه های همگانی مستقل با سرکوب خشن و بی‌رحمانه تشکل های صنفی مستقل و سازمان های مردم نهاد تکمیل می شود. زیرا باندهای مافیائی قدرت و ثروت از نقش این تشکل ها و سازمان ها به شدت نگران هستند. سازمان های مردم نهاد به عنوان بخشی از جامعه مدنی که می توانند بر اقدامات قدرت حاکمه مافیائی نظارت داشته و از مردم در برابر تعرض حاکمان محافظت کنند، همچون خاری در چشم غارتگران و چپاولگران بی‌رحم هستند. بی جهت نیست که امروز، ده ها تن از شریف ترین فعالان صنفی معلمان و کارگران و دانشجویان و مدافعان محیط زیست در زندان های جمهوری اسلامی به سر می برند. حاکمیت از وجدان های آگاه و بیدار وحشت دارد. قدرت مافیا، فعالیت در “سایه” ها و در شبکه های تو در توی دور از نظارت مردم است. به همین دلیل همه آنها مخالف سرسخت شفافیت و علنیت هستند تا جائی که مجلس دست ساخته “آقا” ، تا آنجا پیش رفته که بخشی از نهادها را رسمآ از شفافیت معاف کرده است. از این رو آنها جز در سایه چماق و دار و درفش نمی توانند حکومت کنند.

اردوی کار و زحمت، جان باختن ده ها تن از هموطنان عزیزمان در آبادان را به خانواده های آنها، به مردم آبادان و مردم سراسر کشور تسلیت می گوید. ما همچنین برای مصدومان و مجروحان این فاجعه آرزوی سلامتی می کنیم. نباید از یاد برد که همبستگی مردم آبادان با مجروحان و مصدومان و خانواده های جانباختگان، در این شرایط اندوهناک و صف های طویل آنها برای ارائه خون، نشانۀ قدرتمندی از همبستگی مردمی و ستایش برانگیز است. همبستگی و در کنار هم بودن، امروز بیش از پیش برای ایجاد صف مستقل مردمی در برابر حاکمیت سودمحور مافیائی و مستبد دینی، ضرورتی اساسی است. برای نجات ایرانِ به ویرانی کشانده شده توسط غارتگران، راهی جز تشکل و اتحاد مستقل و گستردۀ اکثریت عظیم مردم وجود ندارد.


ارسال نقد

نظر شما