یورش ارتش ترکیه به کردستان سوریه را قاطعانه محکوم می‌کنیم

نقد

حملۀ ارتش ترکیه به «یگان‌های مدافع» را محکوم و همبستگی خود را با مبارزان کرد و عرب اعلام می‌کنيم

ارتش ترکيه بار دیگر تحت عنوان “مبارزه با تروریسم” و تامین “امنیت” مرزهای ترکيه حملات گسترده‌ای را به مواضع نیروهای کرد و عرب در شمال سوریه آغاز نموده و به تعاقب آن نیروهای زرهی را وارد خاک این کشور کرده است. طبق اخبار منتشره، نیروهای ارتش ترکیه و شبه نظامیان تحت حمایت آن موسوم به «ارتش ملی سوریه» به مناطق «رأس‌العین» و «تل‌ابیض» وارد شده‌اند. ترکيه می گويد ۱۰۹ تن از کردها را کشته است. این عملیات بعد از توافق بین دونالد ترامپ با اردوغان و اعلام خروج نیروهای آمریکا از سوریه آغاز شده است. نيروهای کرد سوريه باز گذاشتن دست ترکيه برای سرکوب آن ها را خيانت به کردها و زدن خنجر از پشت توصيف کرده اند.

نیروهائی که امروز درهم شکستن آن‌ها هدف اصلی یورش ارتش ترکیه است، نقش اصلی را در شکست «دولت اسلامی» (داعش) در سوریه داشته‌اند، بیش از ۱۱ هزار کشته داده اند و هم چنان درگیر جنگ با بقایای داعش در این کشور هستند. آن‌ها تاکنون متحدان اصلی آمریکا در سوریه بوده‌اند، اما یکشبه زیر تیغ ارتش ترکیه تنها گذاشته شده‌اند.

شورای امنیت سازمان ملل روز چهارشنبه خواستار خویشتنداری طرفین شده و تأکید کرده ‌است که مسائل سوریه راه حل نظامی ندارد. اتحادیۀ اروپا خواستار توقف فوری عملیات ترکیه در شمال سوریه شده و ترکیه را به قطع کمک‌های مالی تهدید کرده است. هم چنین اتحادیۀ عرب این حمله را شدیدا محکوم کرده و خواستار توقف فوری آن شده است.

رجب طیب اردوغان تحکیم قدرت فردی خود در ترکیه را با زورآزمائی علیه کردهای این کشور، قطع مذاکرات با آن‌ها و تشدید سیاست سرکوب در مناطق کردنشین آغاز کرد و منتقدان خود را با اتهام حمایت از “ترور” و “تروریسم” بازداشت و زندانی کرد. متعاقبأ بعد از شکست کودتای نافرجام علیه او، با اعلام حالت فوق‌العاده، بازداشت‌ها و محاکمات تحت عنوان تروریسم را فراگیر کرد. ده ها هزار تن از فعالان سیاسی، مدنی، اساتید دانشگاه‌ها، وکلا، قضات، کارمندان دولت، روزنامه‌نگاران و حتی نمایندگان مجلس نیز با اتهامات واهی دستگير و به زندان‌های طویل المدت محکوم گشتند. در جنگی که اردوغان علیه مخالفان خود راه انداخته‌است، جنگ علیه کردها، جایگاه ویژه ای دارد که مرزی نمی شناسد از همین رو نیز، حمله به کردهای سوریه و مناطق تحت کنترل آن‌ها در شمال این کشور جزو اولویت‌های اردوغان است.

مدافعان آزادی و عدالت در ایران حمله ارتش ترکیه به «یگان‌های مدافع خلق» در سوریه را شدیدا محکوم می کند. ما همبستگی خود را با مبارزان کرد، عرب و مردمی که در شمال سوریه مورد تهاجم ارتش ترکیه و نیروهای مسلح وابسته به آن قرار گرفته اند، اعلام می داریم. ما هم‌صدا با تمام مبارزان آزادیخواه جهان از مقاومت مبارزان کرد و عرب در برابر تهاجم ترکیه پشتیبانی می کنیم. ما نیروهای طرفداران صلح، مدافعان حقوق بشر در منطقه و جهان را به مبارزه سراسری برای توقف فوری حملات جنایتکارانۀ دولت ترکیه فرا می‌خوانیم


یورش ارتش ترکیه به کردستان سوریه را قاطعانه محکوم می کنیم

سر انجام بعد از یک دوره تبلیغات جنگی و تمرکز نیرو در مناطق مرزی، تهاجم ارتش ترکیه به مناطق کردنشین شمال سوریه آغاز شد. از همان آغاز عملیات در روز چهار شنبه نهم اکتبر جنگنده بمب افکن های نیروی هوائی ترکیه شهرک ها و روستاهای مرزی در کردستان سوریه را بمب باران کردند. در نتیجه این بمباران ها و یورش نیروهای زمینی ارتش ترکیه و مزدوران وابسته به آن تا کنون ده ها نفر از مردم بی دفاع کشته و زخمی شده و هزاران نفر از ساکنان شهرهای “تل ابیض” و “رأس‌العین” و روستاهای منطقه آواره شده اند. حملات هوایی و زمینی ارتش ترکیه بعد از آن آغاز شد که مطابق توافق از قبل انجام گرفته میان سران دولت های آمریکا و ترکیه نیروهای آمریکایی از مواضع خود در مرزهای سوریه و ترکیه عقب نشستند و راه را برای تهاجم ارتش ترکیه و آتش باران مناطق مسکونی باز گذاشتند.

دولت ترکیه هدف اصلی خود از انجام این عملیات توسعه طلبانه را ایجاد یک منطقه حائل به طول چند صد کیلومتر و به عمق سی کیلومتر در خاک کردستان سوریه اعلام کرده است. دولت ترکیه طی سال های اخیر بارها اعلام کرده است در نوار حائل امنیتی که قصد ایجاد آن را دارد، اقدام به شهرک سازی کرده و دو تا سه میلیون از آوارگان جنگ سوریه که اکنون در ترکیه بسر می برند را در این مناطق اسکان داده و کنترل آن را به نیروهای اسلامی وابسته به خود واگذار خواهد کرد. در واقع دولت ترکیه با انجام این عملیات و با این اهداف جنایتکارانه که یادآور شهرک سازی دولت نژاد پرست اسرائیل در مناطق اشغالی فلسطین است قصد دارد بخش وسیعی از خاک کردستان سوریه را به اشغال خود در آورد و ترکیب جمعیتی این منطقه را بکلی عوض کند.

دولت ترکیه در حالی این جنگ ارتجاعی و توسعه طلبانه را به بهانه تأمین امنیت ترکیه آغاز کرده است که طی سالیان گذشته هیچگاه امنیت آن از جانب نیروهای حاکم در کردستان سوریه مورد تعرض قرار نگرفته است، بلکه این دولت ترکیه بوده که با حمایت از داعش و دیگر گروه های تروریست اسلامی و یا با اشغال عفرین و جنگ افروزی در مناطق دیگر امنیت و آسایش مردم این منطقه را بر هم زده است.

دولت جنایتکار ترکیه با برافروختن آتش این جنگ ارتجاعی در همان حال که می خواهد تجربه اداره خودمدیریتی کردستان سوریه و دستاورهای مثبت جنبش توده ای در این منطقه را به شکست بکشاند، این هدف را نیز تعقیب می کند که شکست سیاست های توسعه طلبانه خود در طی سالهای گذشته را لاپوشانی کند و توجه افکار عمومی در داخل ترکیه را از ناکامی های سیاسی و پیامدها بحران اقتصادی به انحراف ببرد.

حمله نظامی دولت ترکیه به کردستان سوریه در توافق با دولت آمریکا و با حمایت ضمنی دولت های روسیه، سوریه و رژیم اسلامی ایران و با سیاست به غایت ریاکارانه ای که دولت های اروپایی در پیش گرفته اند، بار دیگر این حقیقت را آشکار کرد که جنبش حق طلبانه مردم ستمدیده کردستان برای رسیدن به اهداف خود هیچگاه نباید به دخالت و حمایت قدرت های امپریالیستی و قدرت های ارتجاع سرمایه داری در منطقه امید ببندند. بر خلاف ایدئولوگ های احزاب و نیروهای ناسیونالیست در منطقه که قدرت های امپریالیستی را پشت و پناه مردم ستمدیده کردستان می دانند، این تجربه تلخ به نوبه خود درسی است برای همه کارگران و زحمتکشان و آزادی خواهان سراسر جهان، منطقه و ایران که نباید به امپریالیست ها ومتحدینشان و دشمنان طبقاتی امید ببندند. این قدرت های ارتجاعی داعیه دفاع از حقوق بشر را نیز در خدمت اهداف تجاوزکارانه و غارتگرانه خود قرار می دهند. جنبش حق طلبانه مردم ستمدیده کردستان سوریه هم تنها باید به نیروی خود و حمایت همسرنوشتان خود در منطقه و جهان متکی باشند. بدون تردید اینبار نیز جنگ جنایت کارانه دولت ترکیه علیه مردم کردستان سوریه با مقاومت شجاعانه زنان و مردانی که برای دفاع از دستاوردهایشان از جان خود دریغ نمی کنند روبرو خواهد شد.

آزادیخواهان وطرفداران زحمتکشان در سراسر جهان ، جنگ ارتجاعی دولت ترکیه به همراهی دولت آمریکا و حمایت تلویحی دولت روسیه علیه مردم کردستان سوریه را شدیدا محکوم می کنند و خواهان پایان دادن فوری و بدون قید و شرط این جنگ تجاوزکارانه و بمباران مناطق کردنشین هستند. در شرایطی که همه دولت های اروپایی و قدرت های ارتجاعی منطقه ریاکارانه جانب دولت اردوغان را گرفته اند، همه جنبش های پیشرو و انقلابی و انسانهای آزادیخواه در ایران و کشورهای جهان و منطقه را به حمایت از جنبش مقاومت مردم کردستان سوریه فرا می خوانیم.

زنده باد جنبش مقاومت مردم کردستان سوریه!
مرگ بر دولت فاشیست ترکیه!


ارسال نقد

نظر شما