فرصت طلبی خداوندان سود وسرمایه از ویروس کرونا

نقد

مترجم: هاتف رحمانی

یادداشت مترجم: ناف سرمایه داری را با انباشت حداکثر سود به هر طریق ممکن بریده اند. بلایا و مصایب اجتماعی ، سیاسی ، فرهنگی وطبیعی، همگی فرصت هایی هستند برای افزون کردن سود. انسانیت و هم دردی و تلاش مشترک برای دفع بلایا و مصایب جمعی برای سرمایه دار عنایی ندارد. ما این امر را هم اکنون در مقیاس های کوچک از سوی دلالان و مقیاس های بزرگ از سوی سرمایه داران شاهدیم که چگونه در عرض چند روز کلیه مایحتاج ضروری مردم در این روز های تهاجم بیماری کرونا از سطح بازار و داروخانه و مغازه ها ناپدید می شود و به اضطراب و خشم و استیصال اکثریت زحمتکش جامعه دامن می زند. سیاست مردان هم دست دزدان سرمایه دار و دلال هم فرصت را برای جلوه گری در باب «یاری» به مردم مناسب می بینند و با استفاده از عمله دستگاه سرکوب ، بسیجیان، چهره فداکار به خود می گیرند و مثلا ژل و ماسکی را که مورد نیاز مردم است با قیمت «منصفانه» (محلولی را که در حالت عادی ۶۵٫۰۰۰ ریال قیمت داشت با تشکیل صف ۱۲۰٫۰۰۰ ریال به خورد مردم می دهند ، صرف نظر از آن که خود تشکیل صف می تواند عامل شیوع هر چه بیشتر بیماری شود) و با ایجاد صف و نظارت نیروی بسیج توسط داروخانه ها توزیع می کنند و نام آ ن را هم «رایگان» می گذارند. یادشان می رود که در این جلوه گری ریاکارانه داروخانه را نزد مردم احتکارگر و غیر قابل اعتماد نشان می دهند و با دگنگ بسیج می خواهند رسیدن «حق به حق دار» را موعظه کنند.

این امر مختص جامعه ما و سرمایه داران ما نیست. آسمان هرکجای سرمایه داری همین رنگ است. مقاله پیوست از قول حزب کمونیست ترکیه چهره دیگری از این “اغتنام فرصت” طبقه سرمایه دار به گاه فاجعه برای مردم را به نمایش می گذارد.

حزب کمونیست ترکیه : «طبقه سرمایه دار ترکیه برای بهره کشی از مصیبت ویروس کرونا تلاش می کند.»

به موازات ادامه آلوده شدن ده ها هزار شهروند چینی به ویروس کرونا و گسترش آن به بیش از ۳۰ کشور در امریکای شمالی ، اروپا، اسیا و خاورمیانه، طبقه سرمایه دار ترکیه برای پیدا کردن راه هایی برای کسب سود بیشتر از گسترش بیماری به مصیبت جهانی تلاش می کند، حزب کمونیست ترکیه این موضوع را در صدای روزانه حزب کمونیست ترکیه مورد بحث قرارمی دهد.

به خاطر تهدید ویروس کرونا، که رسما کووید-۱۹ شناخته می شود، در آستانه موارد اخیرا گزارش شده در ایران همسایه شرقی ترکیه، ترکیه هفته گذشته تصمیم گرفت به عنوان اقدامی پیشگیرانه در برابر شیوع آن به صورت موقت مرز خود با ایران را ببندد. دولت ترکیه همین طوراعلام کرد که به دنبال افزایش مرگ در ایران، به خاطر بیماری مرگ بار خدمات راه آهن خود را در مرز ایران به حال تعلیق در می آورد، ترکیه ای های ساکن ایران تنها اجازه سفر پیاده به ترکیه را دارند.

“صدای حزب کمونیست ترکیه ” پادکست (فایل صوتی) روزانه حزب کمونیست منتشر شده در روز چهارشنبه اشاره می کند که طبقه سرمایه دار ترکیه چگونه در جستجوی راه هایی برای ایجاد سود بیشتر از گسترش ویروس کرونا در دل مصیبت جهانی آلوده شدن ده ها هزار نفر در چین و گسترش آن به بیش از ۳۰ کشور در امریکای شمالی، آسیا، اروپا و خاورمیانه است.

صدای حزب با گفتن آن که «در حالی که چین در معرض فاجعه کووید-۱۹ با پی آمد های جدی اجتماعی بوده است، رسانه جریان اصلی غربی دولت چین را سرزنش می کند. همان طور که تلاش های امریکا برای تضعیف رشد چین به عنوان تهدید بالقوه برای سرکردگی امریکا در تجارت جهانی به روشنی شناخته شده است، از ویروس کرونا هم برای خرابکاری در روابط اقتصادی چین با دیگر کشورها استفاده می کند.” می پرسد ” وضعیت بیماری مرگ بار در ترکیه چگونه است ؟»

صدای حزب یاد آور می شود که وزیر صنعت و فن آوری ترکیه، مصطفی وارانک دو هفته پیش اظهار داشت که «ما، به عنوان دولت، فکر می کنیم می توانیم تاثیرات مثبت این ویروس را بیشتر از تاثیر منفی آن، به ویژه در شرایط تبدیل شدن به پایگاه تولید بدیل چین تجربه کنیم.»

در همان روزها، تاجر نساجی ترکیه اعلام کرد که آن ها می توانند ۲ میلیارد دلار سفارشی را که چین نمی تواند به خاطر ویروس کرونا عرضه کند به عهده بگیرند، و آن که شیوع بیماری برای صنعت نساجی ترکیه خوب بوده است.

صدای حزب با خاطر نشان کردن ارتباط بین حکایت های گفته شده از سوی مقامات دولت و طبقه سرمایه دار در ترکیه(مانند افزایش قدرت رقابت جهانی و سلطه در بازار جهان)، می گوید که برای طبقه کارگر این انگیزه های مطرح شده از سوی سرمایه داران ترکیه و نخبگان حاکم به معنی کارکردن برای بازار های خارجی به جای کارکردن برای نیازها، کارخانه ها و عرصه های خودشان است.

صدای حزب تاکید می کند «این امر برای ما، به معنی تولید ارزانتر برای رقابت با محصولات ساخت چین و پاکستان، و گرفتن دستمزد های کمتر برای آن است.»

به عبارت دیگر،سرمایه داران، منافع و حرص آن ها وجود دارد. و نیروی کار، کارگران تمام کشورها و خلق ها …همه نوع فاجعه تحت حاکمیت طبقه سرمایه دار به راحتی به فرصتی برای طبقه سرمایه دار و طبقه حاکم تبدیل می شود.

آری هر فرصتی برای سرمایه داران به معنی فاجعه ای برای کارگران است.

بنا براین چه باید کرد؟ ما باید جریان ها را بر گردانیم. باید طبقه سرمایه داررا بر اندازیم و حاکمیت طبقه کارگررا بر قرار کنیم . بعد، تنها بعد از آن، هیچ کسی منتظر به وجود آمدن فرصتی از فاجعه های مربوط به انسانیت نخواهد بود. صدای حزب با هشدار آن که تهدید ویروس کرونا هم اکنون درآستانه کشوراست به پایان می رسد.

همان طور که تعداد کشور های با موارد ابتلا افزایش می یابد و ویروس به صورت چشمگیری به بیش از ۳۰ کشور از جمله کره جنوبی ؛ ایران، ایتالیا، ژاپن ، امریکا ، کانادا، فرانسه، بریتانیا، و المان گسترش می یابد، سازمان بهداشت جهانی در ۳۰ ژانویه شیوع ویروس را وضعیت فوق العاده بهداشت جهانی اعلام کرد.

ویروس تا کنون جان ۲۷۷۰ نفر را گرفته است، در عین حال در حال حاضر ۴۸٫۱۶۵ بیمار آلوده وجود دارد.

منبع: چپ وابسته به حزب کمونیست ترکیه


ارسال نقد

نظر شما