حکم دادگاه استیناف انگلستان برای استراد جولیان آسانژ

خبر نقد

آن ها قهرمانان آزادی و دمکراسی هستند

حکم دادگاه استیناف انگلستان برای استراد جولیان آسانژ نمادی از روند افول دمکراسی لیبرال

دادگاه استیناف انگلستان در دهم دسامبر روز، جهانی حقوق بشر رای دادگاه بدوی مبنی بر عدم استراد جولیان آسانژ به آمریکا را نقض کرد . لرد برنت بلندپایه ترین قاضی دادگاه با اعلام رای، ادعا کرد با توجه به تضمین هائی که دولت آمریکا داده، استراد جولیان آسانژ به آمریکا و محکومیت و زندانی شدن او خطر جانی- از جمله خطر خودکشی به خاطر فشارهای زیاد- نخواهد داشت. در واکنش به این حکم، استلا موریس نامزد آسانژ در یک کنفرانس خبری اعلام کرد: “واقعا شرم آور است که در روز جهانی حقوق بشر دولت انگلستان تصمیم به استرداد آسانژ گرفته است . جولیان آسانژ جنایات و شکنجه های سازمان سیا و قاتلانش را افشا کرده است و حالا آن ها قصد جان او را دارند.”

جولیان آسانژ ، ۵۰ ساله و متولد استرالیاست. او ویراستار، فعال سیاسی و بنیان گذار ویکی لیکس است که نقش کلیدی در افشای اسناد بیشماری داشته است که نقشه های جنگ افروزی و جنایات امپراطوری سرمایه و متحدان رنگارنگ و ریز و درشت آن و یا مخالفان به همان اندازه مزور و سهیم در جنایات علیه حقوق انسانی را برملاء ساخته است. بشریت مترقی امروز وامدار افشاگری های ویکی لیکس برای شناخت انبوهی از جنایات جنگی، نقض حقوق انسانی در چهار گوشه جهان، فسادها و توطئه های پشت پرده ای است که دولت آمریکا و متحدان جهانی اش بر حفظ اقتدار جهانی خود به هر قیمت رقم زده اند.
چنین جسارتی علیه سکانداران سرمایه جهانی چیزی نبود که حس انتقام از جولیان آسانژ و نابودی او را در نزد اتحاد مقدس کسانی همچون باراک اوباما، دونالد ترامپ، ترزا می، بوریس جانسون و… شعله ور نسازد. علاوه بر آسانژ، ادوارد سنودن نیز از طریق افشاگری های خود از گنبد جاسوسی و دیده بانی که نهادهای امنیتی آمریکا بر فراز کشور و جهان گسترانده اند، پرده برداشت. ادوارد اسنودن توانست با دیدن سرنوشت رقت باری که دمکراسی های لیبرال برای جولیان آسانژ تدارک دیده بودند، با استفاده از رقابت های جهانی، به نظم دیکتاتوری روسیه پوتین پناهنده شود، اما جولیان آسانژ بیش از یک دهه درشرایط مرگ تدریجی و گام به گام به سر می برد.

دستگاه قضایی انگلستان قصد داشت آسانژ را بنابر اتهامات ساختگی تجاوز به دو زن به سوئد مسترد کند. آسانژ و وکلای او به درستی اعلام کرده بودند که در صورت استرداد او به سوئد ٬ دولت سوئد او را به آمریکا مسترد و دستگاه قضایی آمریکا نیز او را با اتهام جاسوسی به احکام سنگین محکوم خواهد کرد. پس از آنکه تقاضای فرجام آسانژ در سال ۲۰۱۲ از سوی دادگاه عالی انگلستان رد شد، آسانژ تصمیم به تقاضای پناهندگی از سفارت اکوادور گرفت و ۷ سال تمام در سفارت اکوادور به سر برد . دولت سوئد سرانجام دست از دنبال کردن پرونده آسانژ کشید و آن را مشمول مرور زمان تلقی کرد.

دمکرات های آمریکایی مانند جمهوریخواهان پیگر استرداد آسانژ به جرم هک کردن کردن کامپیوتر های وزارت دفاع هستند. از جمله چهره های مشهور حزب دمکرات هیلاری کلینتون است که افشای ایمیل های او از سوی ویکی لیکس درد سرهای زیادی در جریان انتخابات ۲۰۱۶ برای وی ایجاد کرد. ادیتورهای رسانه های معروفی چون نیویورک تایمز، واشنگتن پست و پرس فریدام ترکر پذیرش استرداد آسانژ را محکوم کرده و آن را مغایر با متمم اول قانون اساسی آمریکا دائر بر آزادی بیان و مطبوعات دانسته اند . وبسایت پرس فریدام ترکر همچنین بطور ضمنی قتل جوان ۲۷ ساله به نام ست ریش را که به ضرب گلوله افراد ناشناس کشته شد به پرونده ویکی لیکس و انتشار ۲۰۰۰۰ ایمیل کمیته ملی حزب دمکرات مربوط کرده است . ست ریش در سال ۲۰۱۶ در حالی که به سمت خانه اش قدم می زد کشته شد .

آسانژ در صورت استرداد به آمریکا با ۱۸ اتهام جاسوسی و در صورت مقصر شناخته شدن در مجموع به ۱۷۵سال زندان محکوم خواهد شد. یکی از اتهامات، افشای ویدیویی بود که نشان می داد هفده غیر نظامی و از جمله خبرنگار رویتر نمیر نورالدین و راننده اش هدف تیراندازی از داخل یک هلیکوپتر آپاچی آمریکایی قرار رفته اند .ویدیو همچنین نشان می داد که مردمی هم که برای کمک به قربانیان به صحنه رفتند، مورد حمله از داخل هلیکوپتر قرار گرفتند. ویکی لیکس این ویدیو ها را از طریق چلسی منینگ که در آن زمان تحلیل گر وزارت دفاع بود، بدست آورده بود. اطلاعاتی که منینگ در اختیار ویکی لیکس گذاشته است حاوی صدها مورد قتل غیرنظامیان و مردم عادی عراق است. منینگ بین سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۷ به مدت ۷ سال را در زندان گذراند. در سال ۲۰۱۹ منینگ مجددا به دلیل خودداری از شهادت علیه وبسایت ویکی لیکس به مدت یک سال در زندان به سر برد.

امسال پنجاه مین سالگرد افشاء “اوراق پنتاگون” توسط دانیل الزبرگ است. الزبرگ روزنامه نگار، فعال سیاسی و تحلیل گرامور جنگ بود که درسال ۱۹۷۱ با انتشار هفت هزار صفحه از اسناد مخفی در نیوریک تایمز و هفده روزنامه دیگر نشان داد چگونه دولت آمریکا سالیان سال از طریق جعل حقایق، به جنگ افروزی در جنوب شرقی آسیا پرداخته و بویژه جنگ ویتنام را ادامه میدهد. قوه قضائیه امریکا علیه او اعلام جرم کرد و درست مانند آسانژ و اسنودن با استناد به قانون ضد جاسوسی سال ۱۹۱۷برای او تقاضای ۱۱۵ سال زندان کرد. اما در دادگاه تمامی اتهامات علیه او مرود شناخته شد. همچنین دیوان عالی آمریکا شکایت علیه نیورک تایمز برای انتشار”اوراق پنتاگون” را به استناد متتم یک قانون اساسی مردود دانست. دانیل الزبرگ که به خاطر تلاش برای اطلاع رسانی به افکارعمومی، برنده جایزه های متعددی شده و یک شخصیت سرشناس مدافع حقوق شهروندی است از مدافعان فعال آسانژ، منینگ و اسنودن است.

اردوی کار و زحکت، آزادی اطلاعات و خبررسانی را یکی از اجزاء حیاتی آزادی و دمکراسی می داند که از ملزومات مشارکت فعال شهروندان در حیات سیاسی است. بنابراین جسارت و تلاش امثال آسانژ، منینگ و اسنودن و افشاگران دیگر برای ارتقاء آگاهی انسان معاصر از حقایق جهان سرمایه را تحسین می کنیم. جای آسانژها، سنودن ها و مینیگ ها در زندان و تبعید نیست؛ آن ها قهرمانان آزادی و دمکراسی هستند. اما محکوم ساختن آسانژ به مرگ تدریجی، گواهی از افول آزادی های سیاسی در دمکراسی های لیبرال می باشد.

در تاریکخانه های مافیائی حاکمیت فاشیسم مذهبی و استبداد دینی حاکم بر کشور و سرنوشت مردم، اسرار زیادی نهفته، افشاگران این اسرار می توانند نقش مهمی در تقویت پیکار مردم ایران برای رهائی داشته باشند.


ارسال نقد

نظر شما