جنگ کرکس ها – مردم آگاه و قهرمان ایران به قیم نیاز ندارند!

خبر نقد

دونالد ترامپ رئیس جمهورآمریکا روز دوشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ برابر با ۸ آوريل ۲۰۱۹ با امضای فرمانی «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» را در لیست گروه های تروریستی قرار داد و هشدار داد که برقراری هرگونه رابطه اقتصادی و معامله با سپاه پاسداران به معنای حمایت اقتصادی از یک گروه تروریستی است. این اقدام ترامپ با تشکر بنیامین نتانیاهو و استقبال دولت بحرین و شادی جماعت های رنگارنگ رژیم چنجی ها روبرو شد. حزب دمکرات کردستان ایران در توئیتر رسمی خود نوشت: «حزب دمکرات کوردستان ایران و مردم کوردستان از تصمیم ایالات متحده آمریکا برای قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست “سازمان‌های تروریستی” استقبال می‌کند». ‏مریم رجوی نیز در توئیتر خود نوشت : «لیست گذاری تروريستی سپاه سركوبگر پاسداران خواست ديرين و برحق مردم و مقاومت ايران، لازمه امنيت و صلح و ثبات در منطقه و جهان است.» ‎اقدام مداخله جویانۀ دولت ترامپ با واکنش فوری جمهوری اسلامی روبرو شد. شورای عالی امنیت ملی ایران با انتشار بیانیه ای؛ رژیم ایالات متحده آمریکا را «دولت حامی تروریسم» و «فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام» و تمامی نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» اعلام کرد و سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه تاکید کرد: «از این پس آمریکایی ها در پایگاه هایشان در منطقه سرباز آمریکایی نیستند و از نظر ما این پایگاه ها، تروریستی و نیروهای مستقر در آن تروریست شناخته خواهند شد». و نمایندگان مجلس، همه با لباس سپاه، طرح های سه فوریتی حمایت از این نهاد نظامی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

اقدام مداخله جویانه و در عرف بین المللی زورگویانۀ ترامپ و واکنش جمهوری اسلامی، فضای جنگی در منطقه را بشدت افزایش می دهد. چنین فضائی و احتمال درگیری های نظامی، هدیه ای است که دولت ترامپ به حاکمیت جنایتکار جمهوری اسلامی می دهد تا فضای کشور را بیش از پیش امنیتی تر ساخته و حرکت های در حال گسترش مردمی را سرکوب کند. این اقدام، همچنین به برجسته تر شدن نقش سپاه و قدرت آن در عرصه های گوناگون حاکمیت اسلامی خواهد انجامید و حمایت گسترده تر بخش های گوناگون حاکمیت از آن را به دنبال خواهد داشت بویژه که سپاه پاسداران و زیر مجموعه هایش به مثابه یک نیروی نظامی و یکی از بزرگ ترین کارفرمایان اقتصاد ایران، قبل از همه خدمت گذار نظام جنایتکار ولایت مطلقه فقیه است.
برای مدافعان آزادی و سوسیالیسم روشن است که سرنگونی بلاقید و شرط نظام جمهوری اسلامی با دستان توانمند خود مردم، به عنوان هدف مقدم مرحله ای، خاصه اگر بنا باشد که توانایی آزاد سازی ظرفیت های جهت گیری به سوی سوسیالیسم را در خود داشته باشد، بدون درهم شکستن قدرت جهنمی کلیه دستگاه های نظامی و غیرنظامی جمهوری اسلامی عملی نخواهد شد. اما تاکید بر این واقعیت های بدیهی به معنای تایید رویکرد مداخله جویانه امپریالیسم آمریکا در مسایل ایران نیست و نمی تواند باشد. آمریکا که نقش ژاندارم خاورمیانه را بازی می کند، مبارزه علیه تروریسم را تنها به عنوان پوششی برای دخالت در امور داخلی رژیم های دیکتاتوری نافرمان به کار می گیرد. سیاست های آمریکا خود از بزرگ ترین و اصلی ترین بسترهای زاینده تروریسم در سطح جهان و خاورمیانه است. حمایت روزمره از رژیم تبهکار مذهبی/ نژادی اسرائیل که تجسم تروریسم لجام گسیخته و تمام عیار دولتی است؛ نقش آمریکا درشکل گیری داعش، در مذاکره با طالبان، در حمایت پنهان و آشکار از اقدامات برخی گروه های تروریستی دیگر در خاورمیانه، نشان می دهد که تروریستی اعلام کردن سپاه از سوی آمریکا هیچ ربطی به مبارزه واقعی علیه تروریسم در خاورمیانه ندارد و فقط پوششی برای تشدید فشار سیاسی به موازات تحریم های گسترده اقتصادی ایران و تحمیل فضای قطب بندی شده مبتنی بر رویارویی و جنگ است.

در شرایطی که ترکیب ابرچالش های درمان ناپذیر حوزه های مختلف حیات اجتماعی، روند فروپاشی نظام جمهوری اسلامی را شتاب داده، تحمیل فضای قطب بندی شده مبتنی بر رویارویی از سوی آمریکا صرفنظر از این که چقدر به واقعیت بپیوندد، به مثابه ابزاری با هدف تقویت نیروهای «رژیم چنچ» عمل کند. زیرا برکنار از تجاوز مستقیم نظامی، این نیروها بی واسطه ترین اهرم های اعمال سیاست های امپریالیسم آمریکا در ایران به شمار می روند. واقعیت این است که با وجود برخورداری این نیروها از بیشترین امکانات تبلیغاتی و رسانه ای آمریکا و پول و سرمایه متحدانش، همچنین لشکر کارشناسان، تحلیل گران، خادمان و همراهان، موقعیت عمومی شان در بطن جنبش ضد دیکتاتوری ماه های اخیر تقویت نشده است. این در حالی است که جنبش مطالباتی مستقل مزد و حقوق بگیران که با آلترناتیو مستقل اکثریت عظیم، برای اکثریت عظیم و به دست اکثریت عظیم در پیوند است، در همین مدت گام های امیدبخشی به پیش برداشته، نبردهای موضعی طبقاتی مهمی را سازمان داده، و شعارهایی را در مبارزه علیه خصوصی سازی و کالائی سازی خدمات عمومی مطرح کرده و برای آموزش عمومی و رایگان به پیش رانده که دستاوردهای قابل توجهی است. این حضور امیدبخش، همسویی قابل اعتنایی با شبکه های قدرتمند رسانه ای رژیم چنجی ها، شعارها، پیام ها و جهت گیری های آنها نداشته و ندارد. در واقع این نیروهای رژیم چنچی بوده اند که به امید «میدان میلیونی» و یا راه اندازی «کانون های آشوب و شورشی» با هدف های مصادره جویانه به دنبال این جنبش افتاده اند.
مداخله جویی های آمریکا و نفرت برحق و عمیق و شدید مردم ایران از سپاه پاسداران و حاکمیت ولایت فقیه، اما به تقویت رژیم چنجی ها منجر نخواهد شد. حرف مردم ایران روشن است: آنان که با تحریم های مرگبار خرخره اقتصاد بحران زده ایران می فشارند ، در همدستی با حاکمیت سرکوبگر و تبهکار کنونی، این مردم را به گرسنگی و بیکاری و فقر مضاعف کشانده اند و در نیتجه، توان مبازراتی مردم ایران را کاهش می دهند، قطعا فشاری از گردۀ آنان برنمی دارند مگر این که فشاری بدتر و سخت تر تدارک دیده باشند و سرنیزه ای را از گلویشان برنمی دارند مگر این که سرنیزه ای در قلب شان فرو کرده باشند.

مردم ایران به مداخله جویی های امپریالیستی با گسترش سنگربندی توده ای از پائین بر پایه جنبش مطالباتی مستقل، با تقویت همگرایی و همبستگی، با تشدید پیکار ضد دیکتاتوری و منزوی تر کردن نیروهای رژیم چنج پاسخ خواهند داد.


ارسال نقد

نظر شما